ארבעה כללים לריהוט חדרי ילדים

עיצוב חדר הילדים משפיע על האווירה, על ההתנהגות ועל האופן בו הילדים מתחנכים. הכול מתחיל בשאלה בני כמה הילדים, ואיך להתאים, לשנות או לייצר את העיצוב המתאים לצורכיהם. עיצוב וריהוט בחדר לילדים בני 10, יהיה שונה בתכלית השינוי מעיצוב חדר-נוער לבני 13 ומעלה.

כמו בעיצוב של כל חלל, גם בעיצוב ובריהוט של חדרי ילדים ונוער כדאי להקפיד על ארבעה כללים עיקריים – עקביות, שימושיות, בטיחות ויצירתיות.

עקביות משמעה בחירה בנושאים מסוימים והיצמדות לנושאים אלו לאורך כל התהליך. בואו נניח לרגע שבתחילת התהליך בחרתם פלטת צבעים כחולים וירוקים, ובאמצע התהליך החלטתם להוסיף פתאום גם קצת אדומים וסגולים. מכיוון שהצבעים הקרים מהווים ניגוד חזק מדי לצבעים החמים, אנחנו עלולים לקבל עומס ויזואלי לא רצוי. אותו דבר תקף לגבי עיצוב הפריטים. אם בחרתם בפריטי ריהוט מעוגלים ורכים יותר, שילוב של רהיטים בעלי קצוות חדים יפר את ההרמוניה.

גורם השימושיות (פונקציונליות) מזכיר לנו שלא רק על טהרת העיצוב קיימים החדרים בבית. עליהם לשמש גם למטרות שונות. במקרה זה – חדר ילדים או נוער – הוא המרחב האישי והפרטי של ילדי הבית. שם הם ישנים, משחקים ולומדים (כאשר הם מגיעים לגיל בית ספר). בהתאם לשלב בו נמצאים הילדים, דבר הנגזר בראש ובראשונה מגילם, יש לשלב בחדר את הפריטים הפונקציונליים הנכונים.

הגורם השלישי בחשיבותו הוא בטיחות. כדאי ורצוי לוודא מראש שכל הרהיטים והחפצים עומדים בתווי התקן הדרושים, ולא מהווים סכנה בטיחותית לשלום הילדים. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בצעצועים למיניהם – שלא יהיו עשויים מחומרים רעילים, לא יהיו בעלי שוליים חדים ולא יהיו ניתנים לבליעה – וכן גם בכל הנוגע לרהיטים, כמובן.

למרות שכיום רוכשים בדרך כלל חדרי ילדים ונוער קומפלט, היצירתיות חשובה לא פחות מהשאר. יש מקום ליצירתיות גם בחדרי ילדים מן המוכן; הכול תלוי בנכונות שלכם, כהורים, לאפשר משחק וחופש עם הפריטים השונים. מן הסתם הדברים המוצבים בחדר ישתנו בחלוף הזמן, ורצוי לתת לילדים להשתלב מראש בתהליך העיצוב, דבר שיהפוך עבורם לחוויה בפני עצמה.

בחירת הרהיטים

בהתאם לסעיפים שהוצגו מקודם, את הרהיטים והפריטים הנלווים יש לבחור בהתאם לגילאי הילדים בחדר.

צבע ומדבקות קיר – הצבעים הבולטים ביותר בחדר הם אלו שנמצאים בדרך כלל על גבי הקירות והתקרה. קצת צבע יכול לחולל פלאים בכל חלל, ואם אתם רוצים להיות ממש יצירתיים, קנו מדבקות קיר מוכנות מראש. היום יש מגוון רחב של אפשרויות שגם ילדים יאהבו.

שולחן כתיבה וכיסאות – אם הילדים שלכם כבר בגילאי הגן, בית הספר והתיכון, יש חשיבות רבה לשולחן הכתיבה ולכיסאות סביבו. אחרי הכול זו תהיה סביבת הלימודים שלהם בבית, שם הם יכינו שיעורים ויתכוננו למבחנים.

ארונות, שידות ופתרונות אחסון נוספים – כשהילדים כבר גדולים, מצטברות והולכות כמויות הבגדים והחפצים בחדר. כשהם עוד קטנים ניתן להסתפק בארון בגדים קטן וקומפקטי, אך כאשר יש בבית יותר מילד אחד, רצוי לרכוש ארון בגדים אחד גדול שיכול לכלול הכול. בנוסף רצוי לקנות גם תיבות אחסון שאפשר לדחוף מתחת למיטה, ולהעלים בלגנים שלמים תוך דקה.

מיטות, וילונות ועוד – המיטה היא פריט הריהוט החשוב ביותר בחדר. יש לוודא שהמזרנים נוחים ומיועדים לילדים, בהתאם לגילאים השונים. כמו כן, בהמשך לסעיפים הקודמים, רצוי לוודא שהמיטה החדשה עומדת בתווי תקן ישראליים (או גם בינלאומיים). וילונות הם תוספת עיצובית נחמדה בהחלט, כל עוד מוודאים שבחרתם בווילונות התואמים לעיצוב הכללי בחדר.

אנא המתן...

האם ברצונך לעבור לתשלום?

המשיכו לקנות
המשיכו לתשלום