טיפים לעיצוב בית ידידותי לסביבה

עיצוב הבית שלכם יכול להיות משימה מאוד מרגשת ומלהיבה. אבל תהליך העיצוב הוא לפעמים מעשה לוליינות מורכב, בעיקר אם אתם רוצים להתגורר בבית שתורם לסביבה ולא פוגע בה.

הנה מספר טיפים שיוכלו לסייע לכם לעצב את הבית הסביבתי שלכם:

עיצוב סביבתי – בנייה ירוקה ואדריכלות בת קיימא

המונחים עיצוב סביבתי, עיצוב בית ירוק או בנייה קלה, הם רק כמה מהמונחים שאנשים משתמשים בהם כאשר מנסים לתאר בית שנועד למזער את ההשפעה שלו על הסביבה הטבעית.

עיצוב סביבתי נותן את דעתו על בזבוז של חומרי בניין משני ההיבטים הבאים:

-          אם אתם בונים בית חדש, או תוספת לבית קיים, בשיטת הבנייה הקלה (בנייה מתועשת שיוצרת חלקים מודולריים של המבנה במפעל ומרכיבה אותם במקום הבנייה עצמו), אתם מייצרים פחות זיהומי אוויר ופחות פסולת בנייה.

-          אם אתם משפצים ומעצבים מחדש את הבית, אתם יכולים למחזר את חומרי הפסולת, בעיקר בטון ולבנים, אם למשל אתם עומדים להרוס קיר כדי להוסיף חלון. יש חברות שיאספו מכם את החומרים האלה בחינם.

יעילות תרמית

עיצוב סביבתי טוב משפיע באופן חיובי על היעילות התרמית של הבניין ומאפשר לדיירים להתגורר בנוחות בבית שצורך אנרגיה מינימאלית, ובכול זאת הוא חמים בחורף וקריר בקיץ.

לדוגמה, שליטה בכיוון חדירת קרני השמש למבנה עוזרת לבית להישאר קריר בקיץ וחמים בחורף. בעת תכנון בית חדש או שיפוץ בית קיים שהוא ידידותי לסביבה, קחו בחשבון את כיוון החדרים. כלומר, הקצו את ייעוד החלל לפי הכיוון אליו הוא פונה. למשל, חללים בצד מזרח ישמשו כחדרי שינה כי רוב האנשים אוהבים לספוג בבוקר את אור השמש. החללים שפונים צפונה ישמשו כאזור המגורים, כי בני המשפחה נוהגים לבלות באזור זה ברוב שעות היום. את החללים שפונים למערב או לדרום עדיף להקצות לחדר אמבטיה, מחסן או חדר כביסה.

ניצול אנרגיה

כאשר אתם עומדים לשפץ ולעצב מחדש את הבית, זו הזדמנות לתת את הדעת לפריטים שיהיו יעילים בטווח הארוך מבחינת ניצול האנרגיה:

תאורה ומכשירי חשמל – לעיתים אנחנו מתפתים לבחור במוצרי החשמל ובאביזרים הזולים יותר. אבל למרבה הצער מוצרים אלה הם בדרך כלל פחות יעילים מבחינת האנרגיה. לכן, עדיף להשקיע את הכסף הנוסף בשלב הרכישה, וליהנות מחיסכון עתידי באנרגיה.

מערכת מים חמים – האנרגיה הדרושה לחימום מערכת מים באמצעות חשמל מהווה 60% מכלל הוצאות משקי הבית על אנרגיה. מיותר לציין שדוד שמש הוא מערכת יעילה לחימום המים.

תריסים ווילונות – כל סוג של תריס או וילון שמספק כיס אוויר טוב בין החוץ לחלון או בין החלל הפנימי לחלון, יוכל לחסוך לכם אנרגיה.

חומרים אקולוגיים וידידותיים לסביבה

הימנעו משימוש במוצרי בנייה רעילים שעלולים לשחרר כימיקלים מזיקים במהלך הזמן. למשל, עץ אורן מטופל שמכיל ארסן, נורות פלורסנט קומפקטיות שמכילות כספית ומוצרים שונים מפלסטיק (PVC) שכוללים רעלים שונים.

בקיצור, עיצוב בית ידידותי לסביבה אינו פשוט. כדאי לערוך מחקר לפני שיוצאים לדרך, אבל עבור אנשים רבים המאמץ בהחלט שווה ומבטיח שבני המשפחה יחיו בבית בריא, לא רעיל ויעיל מבחינה אנרגטית

Leave a Reply

אנא המתן...

האם ברצונך לעבור לתשלום?

המשיכו לקנות
המשיכו לתשלום